Velika borba u finalu.

Košarkaši Real Madrida su novi šampioni Evrope, pošto su u finalu Evrolige u beogradskoj "Štark Areni" savladali branioca trofeja Fenerbahče rezultatom 85:80 (21:17, 17:23, 25:15, 22:25). Španski velikan je stigao do desete titule evropskog prvaka i sprečio Željka Obradovića da osvoji upravo 10. trofej u najprestižnijem klupskom takmičenju na Starom kontinentu. Pored Obradovića, bez trofeja su ostali i reprezentativci Srbije Nikola Kalinić i Marko Gudurić.

Fenerbahče je bolje započeo utakmicu. Turski tim je poveo sa 5:0, a džoker trenera Željka Obradovića na startu utakmice je bio Ahmet Duverioglu koji je ubacio osam poena bez promašaja (4/4 za dva poena). Nominalni gosti su imali pet poena prednosti (11:6) sredinom prve deonice u kojoj se istakao i Nikola Kalinić (pet poena), ali je završnica uvodnog dela igre pripala Realu. Madriđani su trojkama Rudija Fernandeza, Serhija Ljulja i Entonija Rendolfa stekli plus četiri na prvoj pauzi, 21:17.

"Kraljevići" su nastavili sa odličnom igrom i na startu drugog kvartala, a posle poena Tavaresa Real je stekao plus osam, 25:17. Probudio se tada Nikolo meli, koji je odigrao malu simultanku u ovoj četvrtini. Krilni centar Fenerbahčea je ubacio 11 poena (4/5 za dva, 1/1 za tri), branilac titule je stegao odbranu i u poslednjem minutu prvog poluvremena rezultat je preokrenut. Posle druge trojke Kostasa Slukasa Fener je imao plus dva, 40:38.

Real je započeo drugo poluvreme serijom 7:0 u kojoj je važnu ulogu imao Fabijan Kozer sa pet poena. Španci su dugo imali pet poena prednosti, da bi Kozer srušio ovu granicu na dva minuta do kraja treće četvrttine za 59:52.

Zahvaljujući francuskom beku (15 poena) Real je došao do plus osam krajem trećeg kvartala, 63:55.

Fenerbahče se nije predavao, Nikolo Meli je preuzeo odgovornost i u drugom poluvremenu. Trećom trojkom Italijana Fener se približio na 66:61 u 32. minutu.

Madriđani su se odlepili na dvocifrenu razliku posle nesportske lične greške Jana Veselog. Luka Dončić je realizovao dva slobodna bacanja, a onda je Džejsi Kerol u 34. minutu pogodio trojku za 71:61. Posle poena Dončića real je imao mkasimalnih plus 11, 74:63 u 36. minutu, ali je turski tim serijnom 6:0 vratio rezultatsku neizvesnost, 74:69 u 38. minutu.

„Faktor iks“ u ekipi Reala bio je Valter Tavares, koji je ofanzivnim skokovima dovodio do ludila igrače Fenerbahčea. Centar „kraljevskog kluba“ je sa dva ubačena penala prekinuo seriju branioca trofeja za 76:69, a sa novim poenima samo je uneo dodatnu sigurnost u redove Madriđana. Približio se Fenerbahče na 80:75 u poslednjem minutu, a posle trojke MOhameda Alija (Bobija Diksona) usledila je drama, 81:78 na 22 sekunde do kraja.

Posle dva promašena slobodna bacanja Kozera, Trej Tompkins je uhvatio loptu u napadu i poentirao za 83:78

Real Madrid – Fenerbahče (21:17,17:23, 25:15, 22:25)

DVORANA: Štark Arena.

GLEDALACA: 16.967.

SUDIJE: Lamonika (Italija), Rižik (Ukrajina), Latiševs (Letonija).

REAL MADRID: Kozer 17 (3/3 za tri), Rendolf 3, Fernandez 5, Dončić 15 (4as, 3sk), Rejes 6, Kampaco, Ajon 4, Kerol 9, Tavares 8 (3/3 za dva, 5sk), Ljulj 5, Tompkins 10 (5sk), Tejlor 3.

FENERBAHČE: Tompson, Meli 28 (7/10 za dva, 4/6 za tri, 6sk), Mahmatoglu, Vonamejker 14 (5sk, 5as), Slukas 7 (4as), Naneli, Gudurić, Veseli 3, Kalinić 7, Ali 7, Duverioglu 8, Datome 6.