AKTUELNO

Prema prognozi meteorologa Ivana Ristića hladno vreme dolazi krajem oktobra, a prvi sneg očekuje se već u prvoj dekadi novembra.

Nakon sunčanog perioda i visokih temperatura koje su zabeležene ovih dana, početkom treće dekade septembra očekuje se kiša koja se neće dugo zadržati jer već prvi dani oktobra donose stabilizaciju vremena.

- Sam kraj septembra i početak oktobra doneće stabilizaciju vremena i takozvano miholjsko leto, sveža jutra uz dosta sunca i maksimalnim temperaturama od oko 25 stepeni Celzijusa. U drugoj polovini oktobra vreme sve više jesenje, sve manje sunca a sve više oblaka koji mogu doneti kišu, a na vrhovima planinama prve pahulje. U pojedinim danima po kotlinama i dolinama magla. Minimalna temperatura u ovom periodu biće od 5 do 10 stepeni Celzijusa a maksimalna od 15 do 20 stepeni Celzijusa - kaže Ristić.

Jedno od najtoplijih leta u Evropi

Toplotni talasi koji su pogodili Evropu bili su bez presedana u novijoj istoriji i, nažalost, samo u Španiji odneli su oko 1.000 života. Zapadna Evropa je doživela jedan od najintenzivnijih junskih toplotnih talasa zabeleženih, a toplotni talas sa kraćim prekidima se nastavio u julu i avgustu. U najtoplijem delu leta, temperature su dostigle najveće vrednosti ikada zabeležene od Portugala preko Francuske do Ujedinjenog Kraljevstva.

Podaci Evropske opservatorije za sušu pokazuju da se u julu više od 60 odsto kontinenta suočilo sa sušama. Suša je uticala na sve aspekte, od proizvodnje energije do poljoprivrede, rečnog saobraćaja, trgovine i korišćenja vode. Nizak vodostaj pogodio je neke od najbogatijih reka kao što su Po, Temza, Dunav itd. Požari širom Evrope bili su veliki problem kao posledica dugotrajne suše.

Foto: Tanjug AP/David Josek

Srbija je jedna od zemalja koja je bolje prošla, nije bilo većih šumskih požara, što ukazuje da je padavina bilo dovoljno južno od Save i Dunava. Najveće probleme u našoj zemlji izazvala je suša u pojedinim delovima Vojvodine, gde su prinosi kukuruza ali i nekih drugih useva znatno manji nego inače.

Prvi sneg u novembru

Prvo jače zahlađenje i sneg u nižim predelima prema rečima meteorologa možemo očekivati početkom novembra.

- Krajem oktobra i početkom novembra sa pojačanom Košavom nam stiže i hladan vazduh sa istoka koji u prvoj dekadi novembra može doneti prvi sneg u nižim predelima. Novembar uglavnom tmuran sredinom meseca maglovit, očekuje se oko 14 dana sa padavinama i oko 60 litara kiše po metru kvadratnom. Minimalna temperatura biće od 0 do 8 stepeni Celzijusa a maksimalna od 6 do 14 stepeni Celzijusa - ističe on.

Ledeni dani u decembru i oštra zima

Nakon ledenih dana koji se očekuju početkom decembra dolazi do porasta temperatura i stabilizacije vremena koji se očekuje sve do početka zime.

- Krajem novembra i početkom decembra ima uslova ponovo za sneg i u nižim predelima a početkom decembra i za prve ledene dane, kada će temperatura tokom celog dana biti ispod nule. U decembru posle hladnog početka doći će do porasta temperature i posle dužeg tmurnog perioda ugledaćemo sada već pozno jesenje sunce. Maksimalna temperatura posle nekoliko ledenih dana će se zbog priliva toplijeg vazduha sa zapada popeti na 10 stepeni Celzijusa i sneg će se u nižim predelima otopiti. Nešto topliji period potrajaće do pred kraj jeseni kada će nam zima pokazati svoje pravo lice. Sudeći po produženom La Ninju biće oštra sa puno snega - priča meteorolog Ristić.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Šta je La Ninja

La Ninja je atmosferski i okeanski fenomen i njegova pojava traje najmanje pet meseci. Ima opsežne efekte na vreme širom sveta, čak utiče na sezone uragana u Atlantiku i Pacifiku, u kojima se više tropskih ciklona javlja u atlantskom basenu zbog niskog smicanja vetra i toplijih temperatura površine mora, dok smanjuje tropsku ciklogenezu u Tihom okeanu.

Tokom perioda La Ninja, temperatura površine mora u istočnom ekvatorijalnom delu centralnog Tihog okeana biće niža od normalne za 3–5 °C.

U okviru La Ninja dešavaju se ekstremne toplote i suše tokom leta na severnoj hemisferi širom naše planete, kada se efekat produži na dve i više godina u poslednjoj godini u Evropi, a i kod nas bude ekstremno hladno sa dosta snega.

Primer za to je najjači La Ninja u istoriji koji je trajao od od jula 2010. godine do aprila 2012.godine, da podsetimo nama je je doneo veliki sneg i jaku zimu 2012. godine.

Spisak godina kada se La Ninja efekat produžio koje su se takođe završile veoma hladnim i snežnim zimama:

1909–1911,

1916–1918,

1928–1930,

1949–1951,

1954–1957,

1970–1972,

1973–1976,

1983–1985,

1998–2001,

2010–2012,

2020. godina – završiće se u aprilu ili maju 2023. godine.

Ristić napominje da je bilo i 5 do 10 kraćih, trajali su oko godinu dana koji su uslovili veoma visoke temperature leti, primer za to je 2007. godina, kod nas su temperature išle i do 44 stepena Celzijusa.

Autor: