AKTUELNO

Verovatno vam se dešavalo da se probudite neposredno pre nego što vaš budilnik počne da svira. Vaš organizam ima super moći i budi vas pre alarma, kako vas on ne bi stresirao!

U centru vašeg mozga, nalazi se nakupina nerava koja se naziva suprahijazmatično jezgro. To jezgro nadgleda sat vašeg tela odnosno cirkadijalni ritam. Određuje kada se osećate pospano, a kada se osećate budno. Kontroliše vaš krvni pritisak, telesnu temperaturu i osećaj za vreme. Ono pretvara vaše telo u fino podešenu mašinu.

Ta mašina voli predvidljivost. Vaše telo je najefikasnije kada postoji rutina koju treba slediti. Dakle, ako spavate u isto vreme svake noći i budite se u isto vreme svako jutro, vaše telo zaključava to ponašanje. I tu stvari dolaze do nauke.

Vaš ciklus spavanja i buđenja reguliše protein koji se zove PER. Nivo proteina raste i opada svaki dan, dostižući vrhunac uveče i naglo opada noću. Kada su nivoi PER niski, vaš krvni pritisak pada, otkucaji srca se usporavaju, a razmišljanje postaje maglovito. Postaješ pospan.

Ako pratite marljivu rutinu spavanja – budite se u isto vreme svakog dana – vaše telo uči da poveća nivoe PER na vreme za alarm. Otprilike sat vremena pre nego što bi trebalo da se probudite, nivoi PER rastu (zajedno sa telesnom temperaturom i krvnim pritiskom). Da biste se pripremili za stres buđenja, vaše telo oslobađa koktel hormona stresa, poput kortizola. Postepeno, vaš san postaje sve lakši i lakši.

I zato se budite pre alarma. Vaše telo mrzi vaš budilnik. Potresno je i stresno. I uništava sav taj naporan rad. Pobeđuje svrhu postepenog buđenja. Dakle, da ne bi bilo ometano, vaše telo čini nešto neverovatno: počinje da povećava PER i hormone stresa ranije uveče. Vaše telo dobija prednost tako da proces buđenja nije prekinut. Toliko je precizan da se vaši kapci otvaraju nekoliko minuta - možda čak i sekundi - pre nego što se alarm oglasi.

Autor: