AKTUELNO

Istraživanja su pokazala da žene više pokreću zahtev za razvod od muškaraca!

Jedna od najtežih odluka jeste stavljanje tačke na brak, pogotovo na onaj od 20 ili 30 i više godina zajedničkog života. Uglavnom su gubitak zdrave komunikacije, razumevanja i ljubavi jedni od najčešćih uzrokarazvoda braka.

Ali ko zapravo prvi potegne to pitanje? Verovali ili ne, prema statistikama u zapadnim državama, žene prve podnesu zahtev za razvod braka. Konkretno u SAD, gde je razvod legalan u 50 saveznih država, procentualno čak 70 odsto razvoda pokrenu žene, dok u Velikoj Britaniji taj procenat iznosi 62 odsto.

U nekim zemljama u Evopi, razvod braka je dosta olakšan. Velika Britanija je, na primer, nedavno legalizovala razvode bez krivice, što znači da sada može brže i jednostavnije da se vodi parnički postupak. Međutim, zašto se žene mnogo više odlučuju za razvod za razliku od muškaraca?

Prema istraživanjima, glavni razlog je što partneri ne ispunjavaju ili ne zadovoljavaju emocionalne potrebe u braku. Nedostatak osećanja koja su postojala na početku veze su se vremenom izgubila, a kada se ne radi na tome i ne neguju emocije, pogotovo i nakon 10 i više godina braka, to dovodi do postepenog udaljavanja partnera. Tada je svaka sitnica pokretač za svađu, ako ne i preljubu.

U većini društava razvod je relativno skorašnja pojava, a najčešće zbog uticaja religije u određenim državama. Pa tako, u izrazito katoličkoj Irskoj razvod braka je bio zabranjen sve do 1996. godine, dok je u Velikoj Britaniji on bio misaona imenica pre 1914. godine.

S druge strane, u Srbiji je dobro poznata rečenica "Nećemo da se razvedemo zbog dece'', a onda nakon određenog vremena deca odrastaju u jednoj nezdravoj porodičnoj sredini, pogotovo ako se ne radi na tome da se ''stvari poprave''.

Na mapi, koju je objavio sajt ''Landgeist'' koji se bavi statistikama u različitim oblastima, vidi se kako stopa razvoda dosta varira u Evropi, a u većini zemalja je preko 30%. Stopa razvoda najniža je u Autonomnoj Pokrajni Kosovo i Metohija i iznosi 5,9%, a u Severnoj Makedoniji 12,3%, dok najveću stopa razvoda ima Ukrajini (67,4%), Rusiji (65,6%) i Luksemburgu (64,8%).

Autor: