AKTUELNO

Zamenik gradonacelnika Beograda Goran Vesić izjavio je da bivsi gradonacelnik Dragan Đilas ne govori istinu kada kaze da nije podrzao projekat pasarele na Kalemegdanu.

- Podrzao ga je - rekao je Vesic i dodao da je u Skupstini grada Beograda, u vreme dok je Djilas bio gradonacelnik, odrzana prezentacija projekta pasarele na Kalemegdanu sa skulpturom vajara Ricarda Dikona i Mrdana Bajica i da to potvrduje vest uzeta sa sajta RTS-a od 17. aprila 2009. godine o promociji tog projekta u Skupstini grada.

- Koliko se ja secam, Đilas je u to vreme bio gradonačelnik Beograda, a kako je poznat u gradu po autokratskoj vladavini u kojoj su ljudi otpustani sms-ovima ili zato sto ostave svetlo da gori u kancelariji, tesko da je mogla da mu promakne ova promocija. Prema tome, Djilas je podrzao izgradnju pasarele upravo onakve kakva je danas izgradena sa umetnickom skulpturom - rekao je Vesic.

Vesić je ocenio kao "bedan" pokusaj Đilsa da "odgovornost" za izgradnju pasarele i prihvatanje donacije za skulpturu prebaci na svog prethodnika Nenada Bogdanovica i dodao da to govori o tome kakav je Đilas covek.

- Za razliku od njega koji mrzi 'svoje', mi postujemo kada nasi protivnici nesto dobro urade. Projekat pasarele je dobar i mi smo ga kao gradska vlast, koja je izabrana 2014. godine, realizovali. Nije ovo prvi put da je Djilas osmislio nesto pa nije bio u stanju da ostvari. Recimo, fontanu na Slaviji, pa Grad na vodi...u tome je razlika izmedu nas i njega - rekao je Vesic.

Vesić kaze da je Đilas raspisao medunarodni konkurs za krov na Beton hali sa vezom do Kalemgdanskog parka na kome je, kako tvrdi, na Djilasov zahtev, pobedio predlog japanskog arhitekte Soja Fudimotoa cija je cena trebalo da bude oko 60 miliona evra.

- Kako je izgledalo 'ziriranje' i kakvi su pritisci vrseni na komsiju kojoj se japanski projekat uopste nije svideo, mogu da pricaju domace arhitekte koje su ucestvovale na konkursu. I tako dobismo ultramoderno 'cudo' izmedu Kalemegdana i Beton hale koje je tesko bilo izgraditi - rekao je Vesic.

Kako je dodao, kako se taj Djilasov japanski projekat uklapao u ambijetalnu celinu Beogradske tvrdave trebalo bi pitati "velike strucnjake sto se sada bune oko gondole".

- Da li je moguce da niko od njih nije podigao glas protiv cuda koje je Djilas imao nameru da uradi? I sta bi na to rekla Evropa nostra? Ili Matija Beckovic, strucnjak za gondole? Svi su cutali kao sto po komandi cute oko pasarele koja je bliza Beogradskoj tvrdavi od gondole - rekao je Vesic.

Naveo je da niko od njih ne sme da napadne taj projekat jer bi tako napali Djilasa i dodao da mnoge od njih Đilas plaća.

- Zato za njih gondola 'unistava Beogradsku tvrdavu' iako nema veze sa tvrdavom, a pasarela i ono Djilasovo japansko cudo ne unistavaju nista. Neverovatno. Ali mene od njih nista ne cudi, jer je vecina njih dala svoje potpise za izgrandu gondole, a posle se po nalogu 'predomislila', ali samo za gondolu -  zakljucio je Vesić.

#Dragan Đilas

'