AKTUELNO

Rusija i Ukrajina postigle su danas načelni sporazum o tranzitu pirodnog gasa iz Rusije preko Ukrajine ka drugim zemljama Evrope.Dve strane su mesecima pregovarale jer sadašnji ugovor o tome ističe 31. decembra.

"Postignut je načelni sporazum koji dve strane treba da razmotre u svojim glavnim gradovima" - Moskvi i Kijevu, izjavio je predstavnik Evropske komisije Maroš Šefčovič u Berlinu posle trojnih pregovora Rusije, Ukrajine i Evropske unije (EU).

Za sada se ne znaju detalji dogovora.

Ruski ministar energetike Aleksandar Novak ocenio je pregovore kao "veoma produktivne" i rekao da će "vrlo uskoro" biti konkretizovani.

Zbog višegodišnjeg gasnog konflikta Rusije i Ukrajine pre desetak godina, zemlje EU, zabrinute za snabdevanje gasom, stalno dopunjavaju rezerve da ne bi bilo nestašice u slučaju ponovnog prekida dopreme gasa.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je u četvrtak da veruje da će sporazum biti postignut: "Potrudićemo se da osiguramo da ukrajinska strana bude zadovoljna i da su naši evropski potrošači bezbedni", rekao je on na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare.

Rusko-ukrajinski odnosi su se znatno pogoršali od 2014. godine ruskim pripajanjem Krima i početkom oružanog sukoba na istoku Ukrajine. Ta zategnuta atmosfera uticala je i na pregovore ruskog "Gazproma" i ukrajinskog "Naftogaza".

Ugovor koji uskoro ističe, potpisan je posle prethodne krize s gasom koja je oborila isporuke evropskim zemljama početkom 2010. godine.

Iako Evropa i dalje veoma zavisi od ruskog gasa koji čini 35 odsto njene potrošnje, sada je mnogo manje zavisna od tranzita preko Ukrajine koji je smanjen za 40 odsto u poslednjih petnaest godina, posle dva rusko-ukrajinska sukoba oko gasa (2006, 2009.).

Rusija i neke druge evropske zemlje na čelu s Nemačkom, izgradile su gasovode kojima se zaobilazi Ukrajina.

U septembru 2011. godine počela je izgradnja "Severnog toka" kojim se, po dnu Baltičkog mora, spajaju ruska gasna polja s obalom Nemačke. Trebalo bi da bude otvoren početkom 2020. godine.

Ruski problemi s tranzitom gasa počeli su još pred kraj Sovjetskog Saveza, kada je Rusija koristila "ventil za gas" kao "oružje" protiv Kijeva, prekidajući mu snabdevanje u jesen ili zimu 1992, 1993, 1994. godine.

#Vladimir Putin

'