Poruke koje je ruski predsednik Vladimir Putin poslao u obraćanju Federalnoj skupštini, prikazavši najnovije tipove naoružanja, potvrđuju da Rusija odgovara asimetrično na pretnje sa Zapada, kaže vojno-politički komentator Miroslav Lazanski.
Rusi su, podseća Lazanski, još pre desetak godina, nakon Minhenske konferencije na kojoj je Putin upozorio Zapad da svet nije samo njihov, rekli da neće ići u novu trku u naoružavanju sa Amerikancima, nego da će odgovoriti asimetričnim metodama.
- Amerikanci su instalirali protivraketni štit u Rumuniji i Poljskoj, na Aleutima, ili THAD u Južnoj Koreji. Rusi ne odgovaraju antiraketnim štitom, nego asimetrično, time što poboljšavaju svoj ofanzivni raketni potencijal - napravili su raketu "Sarmat", koja ima više bojevih glava, koje se nezavisno usmeravaju na ciljeve. Iz jedne bojeve glave izlazi osam do deset blokova i svaki leti na poseban cilj, svaki za vreme leta manevriše, menja putanju, visinu, zakrivljenost - objašnjava Lazanski za Sputnjik.
Kako ističe, to je nešto što ne može da prati, niti da obori nijedan protivraketni sistem.
Kad je reč o novom tipu supermoćne krstareće rakete za koju je Putin rekao da ima praktično neograničeni domet i nepredvidljivu trajektoriju leta, Lazanski kaže da će te rakete verovatno biti smeštene na podmornicama.
- Znamo da je domet krstarećih raketa 3.500 do 5.000 kilometara, a ove nove će biti interkontinentalnog dometa. Raketa će moći da bude ispaljena recimo iz podmornice u Ohotskom moru i da ne ide u stratosferu, gde je lako uočljiva, već da ide položenom putanjom 3-4 metara iznad mora da nijedan radar ne može da je detektuje. A ide recimo 13.000 kilometara. To dosad niko nema. To su rakete neograničenog interkontinentalnog dometa, ali nemaju interkontinentalnu putanju što je vrlo važno, jer interkontinentalna putanja se lako detektuje i presreće - navodi naš Lazanski.
Zanimljiv je, prema rečima Lazanskog, i podvodni dron, odnosno torpedo koji bi mogao da bude lansiran recimo iz podmornice kod Kamčatke i da "otpluta" do Los Anđelesa ili San Francuska ili sa poluostrva Kola do istočne obale Amerike, kao i avijacioni sistem "Kinžal" (Bodež).
- Moglo bi da se kaže da su Rusi odgovorili asimetrično, da su brzine njihovih projektila hipersonične, 5-6 puta brže od zvuka, što Amerikanci dosad nemaju i prvi put je neko napravio krstareću raketu interkontinentalnog dometa - precizira ovaj vojni ekspert.
Na pitanje zašto ove poruke iz Rusije stižu baš sad, Lazanski kaže da se ne može izbeći da je to i u funkciji predizborne kampanje, što je potpuno legitimno, ali da ih treba posmatrati i u kontekstu ponašanja NATO.
Amerikanci sa novom serijom taktičkog nuklearnog oružja koje žele da rasporede u zemljama NATO u Evropi, sa proširenjem NATO gde prilaze ruskim granicama, usisavanjem zemalja u NATO, neprekidnim dežurstvom brodova u Crnom i Baltičkom moru pritiskaju Rusiju i ona mora da odgovori. Došlo je pet do dvanaest i Rusija je ovim nastupom predsednika Putina uputila jasnu poruku:
- I mi konja za trku imamo, pa sad izvolite - zaključuje naš sagovornik.