AKTUELNO

Internet je pun (dez)informacija o lažnim lekovima i vakcinama, a ovakvi podaci mogu se naći, kako u svetu, tako i u Srbiji.

Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva kaže da u Srbiji nema falsifikovanih lekova, niti ima falsifikovanih vakcina protiv koronavirusa, pre svega jer u Srbiji imamo vakcine. S druge strane, u zemljama gde vakcina nema, na crnom tržištu, pre svega na dark web-u, može se naći lažna vakcina protiv koronavirusa.

- Ovde se može naći svaka vakcina za koju ste čuli, naravno, lažna. Već su razbijane kriminalne grupe, pa je u Južnoj Africi zaplenjeno 2.400 vakcina, a ovaj slučaj povezan je sa grupom iz Kine. Uhapšeno je oko 30 ljudi. Inače, falsifikovani lekovi uglavnom potiču iz Pakistana, Indije i Kine… Isto je i sa vakcinama – kaže Zelić za TV Vesti. Još jedan sličaj slučaj je, kaže, registrovan u Meksiku.

Foto: TV Vesti

Krajem marta su se, kaže, pojavili i lažni PCR testovi u Mađarskoj. Naše službe su, kaže, bile u čestom i intenzivnom kontaktu sa kolegama iz regiona, pa je prošle nedelje u Dobanovcima zaplenjeno dve tone lažnih lekova. Reč je o lekovima koji su lažno bili obeleženi kao suplementi.

- Ovo je uzelo maha već dugi niz godina, ali se svakodnevno uspešno borimo sa time. Međutim, mi moramo da uradimo jednu drugu, ključnu stvar, a to je da građanima objasnimo da ono što kupuju preko internet u najvećem broju slučajeva nije istinit i originalan proizvod. Ljudi kupuju lekove onlajn jer su im dostupni, jer ih je možda sramota da ih kupe u apoteci ili ih smatraju efikasnijim. Međutim, na ovaj način možemo ozbiljno ugroziti zdravlje – kaže Zelić.

Dodaje da se radi na upozorenjima, pa je tako objavljen i strip o falsifikovanim lekovima. Ističe da su deca i tinejdžeri ciljna grupa jer oni preko Fejsbuka nabavljaju razne proizvode.

- Deca, učenici 8. razreda OŠ “Nadežda Petrović” na Novom Beogradu, su mi otkrila da su preko Fejsbuka naručivala preparate za mršavljenje, pre svega sui h poručivale devojčice, a dečaci su naručivali steroide. Ovi proizvodi sui m donošeni u školsko dvorište! Šta je razlika između dilovanja droge i ovoga – nema je! Ovu Fejsbuk grupu smo oborili i Odeljenje za visokotehnološki kriminal i policija dalje su istraživali ovaj slučaj. Ovoga više nema, ali ga je bilo i biće ga – kaže Zelić.

Foto: TV Vesti

Preko 50 odsto svih lekova koji se prodaju preko interneta, čak i tamo gde je to dozvoljeno su lažni, upozorava SZO. Čak 98 odsto svih sajtova koji prometuju lekove preko interneta, čak i u SAD, prometuju lažne lekove.

TV VESTI GLEDAJTE KOD SVIH KABLOVSKIH OPERATERA U REGIONU!

mts - 111 / 794, Supernova - 011, SBB - 023, EON - 023, Total TV - 037, SatTrakt - 011, Orion - 018, Pošta net - 110

Pratite "TV Vesti" i na društvenim mrežama: Instagram Youtube!

#Pavle Zelić

#TV Vesti