AKTUELNO

Prema podacima kikindske Matičarske službe za 2010, 2015, 2019. i 2020. godinu, u selima je rođeno ukupno pet beba, a poražavajući je podatak da je lane u mesnim zajednicama bilo 167 umrlih, dok su svet ugledala samo 4 nova stanovnika.

Iako se rođenje dece oduvek smatralo jednim od najradosnijih događaja, statistički podaci pokazuju da se na taj korak odlučuje sve manje stanovnika Kikinde. Da se rađa sve manje dece, potvrđuju brojke Matičarske službe u ovom gradu.

Crna demografska slika najizraženija je u svih devet sela kikindske opštine. U 2010. i 2019. nije rođeno nijedno dete, dok je u 2015. i lane svet ugledala jedna beba rođena u Mokrinu, koje u odnosu na druga sela ubedljivo prednjači po broju umrlih. „Rode“ su bile „naklonjene“ i Bašaidu prošle godine, koje dobilo tri nova stanovnika.

Demografski pad u Kikindi i okolnim selima najviše je zabeležen prošle godine, kada je umrlo čak 1.009 stanovnika, što je više od dva puta u odnosu na broj živorođenih-430. Lane je u selima bilo čak 40 puta više umrlih-167 od živorođenih-4.

I u 2010. preminuo je identičan broj ljudi kao i prošle godine, dok su pre 11 godina rođene 522 bebe. Pet godina kasnije, umrlo je 972 Kikinđana, a na svet je došlo 450 dece, u 2019. taj odnos je 903 umrlih na 436 rođenih.

Broj umrlih u odnosu na broj rođenih se ne smanjuje u Kikindi i selima. Zbog toga je fontana „Porodica“ u centru grada, skulptura akademskog vajara Slobodana Kojića koja prikazuje roditelje sa detetom na rukama, simbol života i stalna opomena za vrednosti kojima treba da težimo.

Za dve godine izgubljena dva razreda

Demografski slom u nekim sredinama najbolje se ogleda po broju upisanih prvaka u škole. Primera radi, 2018. godine je oko 500 mališana sa područja Kikinde i okolnih sela započelo osnovnoškolsko obrazovanje, dok ih je lane bilo 443, što nas dovodi do zaključka da su za dve godine izgubljena dva razreda đaka.

Na groblju nema mesta

U Kikindi postoji šest grobalja, a jedno od njih je Mokrinsko koje uređuje i održava JP „Kikinda“.

- Na ovom groblju prethodne godine je bilo 339 sahrana. Nažalost, sve je manje mesta za sahranjivanje i u toku je proces eksproprijacije zemljišta za parcelu koja se nadovezuje na groblje, u pravcu Vatrogasnog doma. Cilj je da se groblje proširi i dobije više grobnih mesta-kaže Nino Žuvela, v.d. direktora JP „Kikinda“.

Sa reči na dela

Suočen sa sumornom statističkom slikom, Grad Kikinda otpočeo je intenzivniju pronatalitetnu politiku. Pored niza mera, najveći konkretni potez koji je usledio odnosi se na finansiranje dela
procesa vantelesne oplodnje.

- Nemogućnost da se prirodnim putem dobije potomstvo je mnogo rasprostranjena. Iznenađeni smo velikim brojem parova koji se interesuju za naknadu troškova vantelesne oplodnje. Sterilitet je veliki problem i zbog toga ćemo sve učiniti da pomognemo sugrađanima-rekao je predsednik Skupštine Grada Kikinde, Mladen Bogdan.

U Srbiji svake godine jedan grad manje

Gorka je istina da se Srbija godinama suočava s konstantnim padom broja rođene dece i istovremenim starenjem stanovništva. O demografiji se puno govori, piše i analizira, ali kakva je korist od svega, kad svakih godinu dana izgubimo jedan grad veličine Kikinde.

- Činjenica je da je samo prošle godine 55 hiljada manje rođenih u odnosu na mortalitet, a to je trend koji nam govori da je u Srbiji oko 180 stanovnika manje svakog dana ili oko 65 hiljada godišnje.

Potrebno je da bude šest puta više porodica sa troje i više dece da bi nas u budućnosti bilo isto kao sada-rekao je u Kikindi Vladica Gavrilović, predsednik Pokreta za decu „Tri plus“ iz Čačka, prilikom potpisivanja ugovora sa lokalnom samoupravom.

#Groblje

#Kikinda

#demografija