AKTUELNO

Svima je poznata priča o Samiju, ali jedan događaj ostavio je možda najviše utiska na radnike Vrta – neustrašivost psa!

Kako su mediji danas preneli, u toku je intenzivna policijska potraga za crnim panterom u mađarskom području Kiškunhalaš, nedaleko od granice sa Srbijom, a ova vest duboko je zabrinula građane Subotice koji su na samo 40 kilometara od mesta gde je opasna životinja poslednji put viđena!

Na društvenim mrežama pojavili su se i snimci divlje mačke, a građani okolnih mesta zamoljeni su za dodatni oprez.

Foto: Facebook.com/SDIS 59

Koliko god neobično zvučalo, nije prvi put da divlja životinja plaši naše građane - pre 34 godine u srcu Beograda desilo se nešto slično, a heroj priče koja sledi je čuvena keruša Gabi. Njena borba sa jaguarom i dan-danas se prepričava!

Sve se desilo u beogradskom zoološkom vrtu, u noći 22. juna 1987. godine, kada je ženka jaguara uspela da iskoči iz svog kaveza i da dođe gotovo do upravne zgrade. U tome ju je sprečila ženka nemačkog ovčara Gabi.

Foto: Pink.rs/N. Todorović

Tada su tom delu parka polako prilazili noćni čuvar i dva psa. Gabi je naglo zastala, osluškivala i nakon nekoliko sekundi potrčala u mrak ka njoj sumnjivim zvucima. Drugi pas, mužjak nemačkog ovčara, po priči radnika otrčao je u suprotnom pravcu. Čuvar nije znao o čemu se radi dok se iz mraka nisu čuli lavež, rika i zvuci borbe. On je otrčao do telefona i obavestio tadašnjeg direktora Zoološkog vrta Vuka Bojovića i zajedno su požurili da zaustave odbeglu životinju.

Ispostavilo se da je u pitanju mlada ženka jaguara, puna snage. Nju su, nažalost, negde pred svitanje, pored svih pokušaja da je vrate u kavez, morali da ustrele. Pošli su u potragu za hrabrom Gabi i pronašli su je u jednom hodniku u neposrednoj blizini kaveza iz kojeg je jaguar pobegao. Gabi je ležala u velikoj lokvi krvi, polumrtva.

Ona je odmah prebačena na Veterinarski fakultet, gde je primila krv i antibiotike, ušivene su joj rane i poslata je u Vrt na oporavak. Kako tamo nije postojala ambulanta, Gabi se oporavljala u kancelariji Vuka Bojovića. Čiviluk je bio stalak za boce sa infuzijom, spojene fotelje su bile ležaj za psa, a na radnom stolu je stajao sanitetski materijal.

Oporavak je trajao veoma sporo, zbog ozbiljnosti povreda koje je keruša zadobila. Tek nakon mesec dana Gabi je prvi put ustala i napravila nekoliko koraka. Na kraju se u potpunosti oporavila i do kraja svog života patrolirala je sa noćnim čuvarem. Osoblje Vrta donelo je odluku da joj se još za vreme života podigne spomenik u Zoološkom vrtu, gde i danas stoji.

Na spomeniku piše:

Keruša Gabi - njeno srce bilo je jače od jaguara.

#keruša Gabi