AKTUELNO

Novopečeni vozači nemaju dovoljno znanja o posledicama neodgovornog ponašanja u saobraćaju, pa bi obuka u auto-školama morala da bude drugačija, smatraju stručnjaci.

- U auto školama postoji obuka i svaki kandidat ima prilike da se upozna sa svim lošim stvarima koje se dešavaju u saobračaju - rekao je za Kurir Milan Todorović, predsednik Udruženja auto-škola Beograda.

Svake godine u Srbiji umre oko 113 mladih ljudi, pokazuju statistike.

- Osnovna stvar jeste da podižemo svest, svest se podiže kroz ustanove, predškolsko, škole, srednju školu. Treba konkretizovati stvari i proširiti broj fonda časova u osnovnim i srednjim školama. Volim da kažem da sa izgradnjom ispravnih stavova krećemo, bukvalno od porodilišta - rekao je Duško Pešič, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije.

Pešič je istakao da je Zakon o bezbednosti saobraćaja iz 2010. godine doneo dobre rezultate.

- Mogu da kažem da smo napravili revoluciju u sistemu obuke 2010. godine novim Zakonom o bezbednosti saobraćaja, tada je ponovo vraćena teorijska obuka, imamo 40 časova teorijske obuke i polaganje vozačkog ispita. Novi zakon je doneo i probnu vozačku dozvolu. Podaci su pokazali da je broj nesreća smanjen - rekao je Duško Pešič, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije.

Autor:

#Saobraćajna nesreća