AKTUELNO

Tržište nekretnina u Srbiji ne miruje. Cena kvadrata već obara sve rekorde, a novi trend od koga strahuju podstanari, ali i studenti, jeste poskupljenje zakupa. "Podgrejane" dolaskom sve više Ukrajinaca, posebno u Beograd, kirije su veće i do 20 odsto, a u pojedinim slučajevima su dostigle i drastično veću cenu. Tako se ovih dana sve češće postavlja pitanje ima li kraja poskupljenju zakupa stanova i šta čeka studente koji već u junu kreću u potragu za krovom nad glavom.

Mesečne kirije u prestonici već su porasle. Poskupljenja su prvo bila stidljiva, od pet do najviše 10 odsto, ali poslednjh mesec dana sve je više primera u koje je teško i poverovati. Sve više Ukrajinaca u Beogradu, prinuđenih da zakupljuju stanove, podigli su tražnju za kvadratima, a takvu činjenicu iskoristii su i zakupodavci.

Praktično, za iznajmljivanje stana od oko 50 kvadrata u centru Beograda potrebno je u proseku izdvojiti oko 500 evra, a za one luksuznije, kirija ide i do 1.000 evra. Cene su istovremeno rasle i na manje atraktivnim lokacijama, pa je tako kirija za stan na Zvezdari od 45 kvadrata skočila sa 300 na 400 evra.

Jelena Davidović, vođa prodajnog tima oglasnih portala Nekretnine.rs kaže da je pojačana tražnja ruskih i ukrajinskih državljana upravo uticala na to da zakupodavci iskoriste situaciju i da podignu cene mesečnog najma, kako na atraktivnim, tako i na manje na manje atraktivnim lokacijama.

- U nekim ekstremnim slučajevima, kada je reč o luksuznim stanovima, kirije idu od 800 evra, preko hiljadu, pa čak i do 3.000. Imamo slučajeve i da zakupodavci luksuzijih stanova sve češće pritišću stanodavce da izađu ne bi li uzeli veće pare, a neretko se dešava, da zbog straha da se ne nađu na ulici, više para za kiriju nude i sami stanari - kažu nam sagovornici upućeni u ovu problematiku.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Studenti na udaru

Statistika govori da stanove najčešće zakupljuju mladi, te mlađi bračni parovi, ali i da dobar deo godine u njima masovno provode studenti. Oni u potragu za stanom kreću već u junu, u avgustu i septembru su mahom svi već useljeni, te je sada pitanje koiko će ih ove godine i plaćati.

Sada je već činjenica da u Beogradu ne mogu da pronađu pristojan stan ispod 300 evra, i to bez režija.

- Tražim stan već neko vreme i nailazim na svašta. Ono što se nudi za 200 evra, često nije ni useljivo, a nešto na šta bih i pristala košta ne manje od 300. Ako tome dodam režije, to je 400 evra mesečno, a garsonjeree su u pitanju, ne veće od 35 kvadrata. Čak i da živim sa cimerom skupo je i skuplje i za 100 evra nego prošle godine - kaže nam Miloš. L. iz Užica koji dve godine studira na Pravnom fakultetu u Beogradu.