AKTUELNO

Posledice nepropisnog odlaganja toksičnog otpada su veoma opasne.

Miroslav Čučković predsednik opštine Obrenovac za emisiju “Novo jutro” Televizije Pink rekao je da je selo Vukićevica malo selo u Obrenovcu, praktično na kraju opštine, 20 kilometara udaljeno od centra.

- Ono ima nekih 580 stanovnika i površinu od dva kvadratna kilometra. Ova lokacija je privatno vlasništvo i na njoj je u svom placu čovek zakopao industrijski otpad koji je u tom trenutku bio prepoznat od strane stanovnika i prijavljen opštini. Mi smo sa našom komunalnom inspekcijom izašli 1. avgusta prošle godine i napravili zapisnik. kada smo shvatili da je u pitanju ostavljanje opasnog otpada izvestili smo državne organe – kaže Čučković.

Foto: Printscreen

On je rekao da smo u prethodnom periodu imali registrovan opasni otpad u količini od preko hiljadu tona na prostoru nekadašnje fabrike “Bazna hemija”.

- To je fabrika koja je proizvodila deterdžente i taj opasni otpad je stajao tu preko dve decenije skladišten na tom prostoru. Samo za taj otpad država je opredelila preko million evra za odnošenje iz Obrenovca i svakako da smo imali saznanja da postoji i ova vrsta nelegalne aktivnosti država bi ranije odradila svoj posao – ističe Čučković.

Nemanja Erceg pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne okoline rekao je da je zbrinjavanje opasnog otpada izuzetno skupo, i to ne samo kod nas nego i u zemljama regiona.

- Mi kao država imamo jedan deo koji možemo zbrinuti u Srbiji, veći deo se izvozi u zemlje EU. Što se tiče događanja u proteklih mesec dva, to je otpad koji najčešće potiče od naftnih derivata i otpada od ulja. Došlo je do izvesne količine, kao što smo videli u Novom Sadu, to je preko hiljadu tona. On je nelegalno skladišten i na svu sreću se nalazi u podzemnim i nadzemnim rezervoarima koji su se koristili za skladištenje mazuta, tako da je zemljište obezbeđeno – rekao je Erceg.

Foto: Printscreen

On kaže da će se svakako raditi analiza ne samo zemljišta nego i vode da bi se pokazalo da li eventualno ima nekog zagađenja.

- Ukoliko se upotreba plastike adekvatno ne smanji 2050. godine više ćemo imati u okeanima plastike nego ribe. U toksičnom otpadu su sadržani razni teški metali, kancerogene materije koje mogu doći u dodir sa vodom, zemljištem, ući u lanac ishrane – upozorava Erceg.

#Novi Sad

#Obrenovac

#otpad

'