AKTUELNO

Tokom cele nedelje, po crkvenim pravilima vlada najstroži post bez ribe i ulja

Najvažniji praznici u nedelji pred Uskrs su Veliki četvrtak i Veliki petak. Budući da je baš u četvrtak ustanovljena sveta tajna pričešća, mnogi vernici biraju da se i oni na ovaj dan pričeste. Uslov je da su, poštujući pravoslavni kanon, postili na vodi najmanje pet prethodnih dana.

Veruje se da se tada opraštaju gresi i najvećim grešnicima. U crkvama se služi liturgija Vasilija Velikog, a običaj je da narod u crkvi kleči dok se čitaju jevanđelja.

Crkveni običaji na Veliki četvrtak

Na Veliki četvrtak služi se liturgija svetog Vasilija Velikog. Uveče se čita 12 odlomaka iz Jevanđelja o stradanju Hristovom, namenjano bolesnima.

Zvona se vezuju, da ne zvone, jer su ona znak radosti, a do tada se vernici na molitvu pozivaju klepalom. Zvona se ponovo odvezuju i zvone na Uskrs.

Narodni običaji na Veliki četvrtak

Narod veruje da se i najvećim grešnicima koji se pričeste na Veliki četvrtak opraštaju svi gresi.

Dok se bi svi ostali dani u Stradalnoj nedelji (poslednoj nedelji Vaskršnjeg posta) poste na vodi, na Veliki četvrtak je dozvoljeno jesti hranu spremljenu na ulju, kao i popiti malo vina.

Veliki četvrtak je pokretni praznik jer je deo Velikog, Časnog ili Vaskršnjeg posta, koji traje šest nedelja. Vernici koji se pridržavaju pravila posta, prve i poslednje nedelje ne jedu čak ni ribu, već drugu posnu hranu, pripremljenu na vodi, bez ulja.

U nekim krajevima, običaj je da se vernici posle celivanja plaštanice, provlače ispod stola na koji je položena plaštanica. Po narodnom verovanju prilikom provlačenja, treba se pomoliti Bogu i pomisliti neku lepu želju, i ta želja će biti ispunjena.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Tokom cele nedelje, po crkvenim pravilima vlada najstroži post bez ribe i ulja, čak je na Veliki petak poželjno da se ne jede ništa.

U mnogim krajevima je običaj da se na Veliki četvrtak farbaju jaja. Prvo se farba čuvarkuća, u crvenu boju, a deci se njome protrljaju obrazi kako bi uvek bila zdrava i rumena. Preko dana nije dozvoljeno veselje, a ni teški radovi.

Uveče devojke koje sanjaju o udaji imaju poseban ritual. Pod jastuk da stave ogledalo, češalj, peškir i pa izgovore: “Koji je moj suđenik neka dođe noćas da se obriše peškirom, češljem da se očešlja, ogledalom da se ogleda”. Verovalo se da će onaj koji im je suđen da se prikaže u snu.

Na Veliki četvrtak zabranjen je svaki rad osim sejanja bostana, jer se verovalo da će lubenice posejane tog dana biti ogromne, veće nego bilo koji drugi dan da se poseju.