AKTUELNO

Nijedan soj korona virusa nije se do sada širio toliko brzo kao omikron, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija (SZO) koja ocenjuje da su sve zemlje već pogođene ovim sojem.

- Do sada je 77 zemalja prijavilo slučajeve zaraze omikron sojem, ali realnost je da se omikron verovatno nalazi u većini zemalja iako nije još detektovan. Omikron se širi brzinom koju nikad nismo ranije videli sa bilo kojim drugim sojem - rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejezus na konferenciji za novinare.

- Omikron se širi brže u Južnoj Africi gde je cirkulacija delte bila niža, ali se takođe čini da se širi brže od delta varijante i u drugim zemljama gde je incidencija delte visoka, kao što je to slučaj u Ujedinjenom Kraljevstvu - saopštila je SZO, pozivajući se na preliminarne dokaze.

Dodali su i da zbog promene u spajk proteinu, postoje sugestije da bi vakcine mogle biti manje efikasne.

Foto: Pixabay.com

Istraživanje koje je objavila Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva pokazalo je da je kompletna vakcinacija (dve doze) manje efikasna protiv simptomatske bolesti sa omikronom nego sa originalnim sojem kovida 19 ili delta varijantom.

Međutim, otkriveno je da je "umerena do visoka efikasnost vakcine protiv blage infekcije od 70 do 75 odsto primećena u ranom periodu nakon buster doze".

SZO je pak, saopštila da još postoje veoma ograničeni podaci o efkasnosti vakcina protiv omikrona i o tome koliko je uopšte ozbiljna nova varijanta.

Dok su južnoafrički istraživači rekli da postoje neke indicije da je omikron manje opasniji od delte i da je većina slučajeva u EU blaga "i dalje je nejasno u kojoj meri omikron može biti manje virulentan", navodi se u tehničkoj belešci.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Pink.rs

Istraživači iz Velike Britanije upozorili su u subotu da bi trebalo preduzeti dalje mere za sprečavanje prenošenja, navodeći da bi omikron mogao brzo da postane dominantna vrsta kovida 19 u zemlji i izazvati desetine hiljada dodatnih smrtnih slučajeva do proleća.

Omikron je prvi put identifikovan kao zabrinjavajuća varijanta krajem novembra, a od tada je identifikovan u 63 zemlje.

Šef SZO je rekao da su zabrinuti zato što ljudi smatraju da je omikron benigan.

- Iako omikron izaziva manje ozbiljne bolesti broj slučajeva bi mogao da preplavi zdravstvene sisteme koji nisu pripremljeni - rekao je on.

Foto: Tanjug AP/Lisa Leutner

On je takođe upozorio međunarodnu zajednicu vakcine same po sebi neće omogućiti izlazak iz ove krize i pozvao da se iskoriste sve postojeće anti kovid alatke kao što je nošenje maski, redovno vetrenje zatvorenih prostorija i poštovalnje distance.

- Činite sve to, radite to koherentno, radite to dobro - rekao je Tedros.

On je takođe rekao da je pojava omikrona podstakla neke zemlje da ponude dodatne buster doze vakcine za svoje odraslo stanovništvo i to iako nema dokaza o efikasnosti tih bustera protiv tog soja virusa.

Foto: Pink.rs, Tanjug Ap/Martin Meissner, Tanjug AP/Darko Vojinović, Tanjug AP/Francisco Seco, Tanjug AP/Michael Probst

SZO strahuje da će ti programi doprineti akumulaciji anti-kovid vakcina u bogatim zemljama, kao što je bilo do sada, i otežati vakcinaciju u siromašnim zemljama. On je rekao da hoće jasno da kaže da SZO nije protiv buster doza vakcina već da je protiv vakcinalne nejednakosti.