AKTUELNO

Sezona alergija na polen nije zvanično počela, ali osobe koje se suočavaju sa ovim probelmom već sa prvim danima proleća moraju započeti pripremu kako bi suzbili ili ublažili simptome.

Predsednica Nacionalnog Udruženja "Alergija i ja" Snežana Šundić Vardić kaže da se usled alergija mogu javiti različi simptomi - otečene oči, svrab očiju, nosa, grebanje grla, otežano disanje, kijanje, osip na koži.

Foto: TV Pink Printscreen

- Procenjuje se da i bebe mogu imati alargijski konjuktivitis. Međutim, kod dece se prvo javljaju nutritivne alergije i atopijski dermatitis, a od sedme godine i reakcije na inhalatorne alergene - navela je Šundić.

Ona je ukazala da trajanje simptoma duže od sedma dana jasno ukazuje na postojanje alergijske reakcije i zahteva odlazak kod lekara.

Koje bolesti spadaju u alergijska oboljenja?

Atopijski dermatitis

Nutritivne alergije

Alergijski rinitis

Alergijski konjuktivitis

Alergijska astma

Koje preventivne mere i aktivnosti treba sprovoditi?

Pratiti kalendar alergija i prognozeo prisustvu polena u vazduhu.

Ukoliko imate alergijske reakcije na polen smanjite boravak na otvorenom, naročito pri nižim temperaturama kada je koncentracija polena visoka.

Adekvatno birajte mesta za rekreaciju i odmor.

Sprovodite redovnu higijenu u domaćinstvu i ukoliko je to moguće izbacite tepihe, zavese i suvišan tekstil.

Usisavajte češće i to usisivačima sa HEPA filterima.

Redovno brišite prašinu sa drvenih površina.

Perite posteljinu jednom nedeljno na 60 stepeni.

Minimum jednom mesečno perite filtere klima uređaja (ne zaboravite na automobil).

Koristite prečišćivače vazduha sa odgovarajućim filterima.

Ne sušiti odeću napolju kada je visoka polenizacija ili na radijatorima.

Zatvorite prozore tokom noći i kada je period koncentracije polena u vazduhu najveći. Prostorije provetravajte u popodnevnim satima i kada je temperatura vazduha u toku dana najviša.

Perite kosu i telo odmah nakon boravka na otvorenom i svakodnevno menjajte garderobu kada je polenizacija visoka.

Svakodnevno vodite računa o higijeni kućnih ljubimaca i mesta gde oni borave. Po dolasku iz šetnje obavezno blago sperite dlaku i šapice pasa ili svakodnevno čistite vlažnim maramicama dlaku mačke na koju se alergeni mogu zalepiti.

Koristite savremene proizvode, kao što su npr. neutralizatori alergena i antialergijske navlake za dušeke i jastuke.

Zatvarajte prozore u automobilu kada je polenizacija visoka i vodite računa o higijeni svog automobile, naročito tekstilnih površina.

Koristite nazalne vodene rastvore (fiziološki rastvor ili morska voda) više puta dnevno zbog ispiranja nosnih površina i sprečavanja skladištenja alergena.

Često ispirajte oči vodom ukoliko imate kontaktne ili inhalatorne alergije.Ukoliko imate alergiju na polen, napolju nosite naočare koje će smanjiti kontaminaciju alergenima.

Redovno koristite preporučenu terapiju lekara specijaliste.

Veze između alergija i suplementacija se još uvek ne računaju kao zvanične preporuke alergologa, ali mnoga istraživanja i lična iskustva pacijenata, pokazala su značajno smanjenje simtpoma prilikom korišćenja: cinka, vitamina D3 + DHA Omega i probiotika.

Ukoliko imate suvu kožu i skloni ste atopijskom ekcemu – nosite svetlu, pamučnu odeću, koristite uljane kupke ili sindete za tuširanje, a hidrantne kreme koristite ujutru, pre i nakon kontakta sa iritantima i alergenima, uveče, 3 minuta nakon kontakta sa vodom.