Iako se na prvi pogled čini da pri kupovini tuš kabina nije potreban poseban oprez, mnogi nažalost urade sledeće greške i nepotrebno izgube mnogo vremena, a često i novca.
1. Prodavci i vi pod tuš kabinom ne podrazumevate istu stvar
Dok je vama verovatno logično da se tuš kabina sastoji od staklenog (gornjeg dela) i tuš kade (donjeg dela), prodavci samo gornji deo nazivaju tuš kabinom, a donji deo, tj. tuš kada je za njih zaseban proizvod. Tako da se cene iskazane u trgovinama i veb šopovima odnose samo na “gornji deo”, iako na slikama proizvoda većinom možemo da vidimo oba dela. Nije u pitanju nikakva prevara, nego čista praktičnost jer, osim ako se montiraju direktno na kupatilske pločice, tuš kabine se teško mogu slikati bez kade.
Foto: Bigburg
2. Dimenzije i oblici tuš kabina su mnogo ograničeniji nego što pretpostavljate
Većina tuš kabina prave se u kvadratičnim dimenzijama 80x80cm i 90x90cm, koje su i popularne, a mnogo ređe su pravougaone dimenzije 100x80cm i 120x80cm. Sve ostale dimenzije su jako retke i ako insistirate da vaša tuš kabina ima drugačije dimenzije, rešenje se na kraju svodi na kupovinu staklenih paravana, poznatih i kao “tuš stene”, koje se uglavnom montiraju direktno na pločice. Ovde možete videti kako izgleda instalacija tipične tuš kabine s tuš kadom. Ako želite nestandardne dimenzije i uz to moderan dizajn, onda vam je uz tuš stene potreban i slivnik za tuš.
Ukoliko vam ipak odgovaraju standardne dimenzije, imate izbor između kvadratnih, pravougaonih i polukružnih tuš kabina i tuš kada. Ukoliko želite kupiti to dvoje u kompletu, savetujemo vam da tražite u prodavnici ili veb šopu “komplete tuš kabina”, jer često tuš kabine i tuš kade različitih proizvođača nisu potpuno kompatibilne. Ako ste se ipak zaljubili u neku od kombinacija, proverite sa stručnim osobljem kakvo iskustvo imaju sa tom kombinacijom, jer sigurno želite izbeći da nakon prvog tuširanja u novoj tuš kabini zateknete lokvu u kupatilu. Dodatno vodite računa da dobro izmerite visinu vašeg kupatila i pazite pri izboru, jer iznad tuš vrata treba ostaviti najmanje 40 cm prostora da se para može kretati. U protivnom će se u tom prostoru brzo stvoriti vlaga i mem, pa bi mesto odmora i opuštanja mogli narušiti ružni prizori.
3. Neobično veliki broj ljudi se povredi tokom tuširanja zbog ove dve stvari
Možda ste više puta čuli kako je neko od vaših prijatelja ili poznanika išao na ušivanje u bolnicu jer su se poskliznuli i ozledili tokom ili nakon tuširanja. Ni predsednici, ni košarkaši, niti fudbaleri nisu pošteđeni takvih incidenata.
Foto: Bigburg
Najčešći uzroci takvih povreda su tuš kade bez protivklizne zaštite (ili korišćenje neodgovarajućih podnih pločica kod tuš kabina koje se montiraju direktno na pod) u kombinaciji sa tuš kabinama koje su izrađene od tankog stakla koje, ovisno o jačini udarca može da se raspadne na sve strane.
Ukoliko ne preferirate imitacije stakla od pleksiglasa i želite pravo staklo, savetujemo vam da birate tuš kabine sa što debljim kaljenim staklom, jer je takvo staklo teško razbiti, a i ako dođe do toga, deblje kaljeno staklo se lomi na veće komade, dok se tanje lakše raspadne i razleti na manje deliće koji mogu da prouzrokuju mnogo opasnije povrede. Debljina stakala tuš kabina uglavnom se kreću od 4 do 8 mm. Dakle, što je deblje staklo, veća je sigurnost.
Ukoliko su vam naši odabrani saveti pomogli, još nekoliko korisnih saveta možete pronaći ovde i pogledati ponudu tuš kabina, tuš kada, tuš kompleta kao i staklenih paravana.
Svetske standarde više ne postavlja samo Nemačka
Iako nemački proizvođači kvalitetom izrade i dalje predvode na svetskom tržištu, cene nemačkih proizvoda često ne opravdavaju tu razliku u kvaliteti i to iz dva razloga. Prvi je što i nemački proizvođači sve češće proizvode u Kini, a ne u Nemačkoj (zbog velike potražnje na kineskom tržištu, a ne cene radne snage), Saudijskoj Arabiji (zbog jeftine nabave sirovina potrebnih za proizvodnju) te u Meksiku (zbog jeftine radne snage).
Foto: Bigburg
Drugi razlog je što su ostali proizvođači sustigli kvalitet proizvodnje i često za dosta manje novca dobijete neznatno slabiji kvalitet od nemačkog. Domaći proizvođači takođe prate trendove, a neki od od njih takođe već proizvode u Kini ili Saudijskoj Arabiji.
Nažalost, trenutno ne postoji transparentna statistika o prometu koji ostvaruju najveći proizvođači tuš kabina u svetu, ali u Kini prednjače Jomoo, Foshan W&M i SKHL. U Nemačkoj se izdvajaju Villeroy & Boch, Geberit i Duravit. Na domaćem tržištu dizajnom i veoma pristupačnom cenom ističu se LINNI tuš kabine.
Neovisno od proizvođača, obratite pažnju na ranije pomenute stvari, pogotovo u vezi stakla i pleksiglasa. Dobro izmerite prostor u kojem želite postaviti tuš kabinu, ne samo širinu i dubinu, nego i visinu.
Onlajn kupovina sve češće isplativija i sigurnija od odlaska u radnju
Prema istraživanju agencije Deloitte sve je češća pojava da je onlajn kupovina isplativija i sigurnija opcija, zato što prodavci nemaju troškove kirije i osoblja u radnjama, ali zapošljavaju sve kvalifikovanije osoblje za veb šopove koje vam mogu odgovoriti na vaša pitanja putem telefona, Vibera ili emaila i dati mnogo bolje upute i savete pre kupovine.
Onlajn kupovina je pogotovo bolji izbor ako ne živite u velikim gradovima, jer možete da uživate u naručivanju iz udobnosti vlastitog doma i dostavi do kućnog praga, koja je sve češće besplatna kada su u pitanju tuš kabine.
Prema istraživanju ecommerce udruženja Srbije, skoro svaki veb šop nudi opciju plaćanja pouzećem, tako da ne morate da brinete za sigurnost pri plaćanju, ako se još niste uverili u sigurnost onlajn kupovine.
Autor: