AKTUELNO

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković prisustvuje sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku, gde će se razmatrati redovni šestomesečni izveštaj generalnog sekretara Antonija Gutereša o situaciji na Kosovu i Metohiji.

U najnovijem izveštaju, Gutereš je pozdravio obnavljanje dijaloga između Beograda i Prištine i pozvao na poštovanje postojećih sporazuma, kako bi se sprečio zastoj u procesu koji traje dugi niz godina.

Sednica je počela čitanjem šestomesečnog izveštaja Unmika koji predstavlja specijalni predstavnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, Zahir Tanin.

Selaković se obraća članicama Saveta bezbednosti UN

- Želim da zahvalim generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Guterešu i specijalnom predstavniku generalnog sekretara i šefu UNMIK Taninu na podnetom izveštaju i naporima koji se ulažu u sprovođenje mandata UNMIK. Zahvaljujem i članovima Saveta bezbednosti na kontinuiranoj pažnji koju posvećuju pitanju Kosova i Metohije. Republika Srbija visoko uvažava aktivnosti Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji i zalaže se za njen što delotvorniji rad u skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja trajnog mira, stabilnosti i bezbednosti u pokrajini - rekao je Selaković u pozdravnom obraćanju.

Veliko žaljenje i zabrinutost izazivaju činjenice da je bezbednosnu situaciju na Kosovu i Metohiji u proteklom periodu obeležio povećan broj različitih etnički motivisanih napada i incidenata usmerenih protiv Srba, što je konstatovano i u Izveštaju; da privremene institucije samouprave u Prištini nastavljaju da preduzimaju jednostrane poteze i odbijaju da implementiraju dogovore postignute u okviru briselskog dijaloga; da se nastavlja sa institucionalnom diskriminacijom Srba, napadima na objekte Srpske pravoslavne crkve i podrivanjem ekonomske održivosti srpskih sredina u pokrajini.

Iako ne ulazi u poslednji izveštaj, Selaković je pred članicama SB UN govorio o poslednjem napadu i upadu pripadnika ROSU i KPS, kao i svim etnički motivisanim napadima na Srbe u severnom delu Kosova, ranjavanju Srećka Sofronijevića...

- U poslednjem napadu vatrenim oružjem i hemijskim sredstvima, korišćenim od strane prištinskih specijalnih snaga, od posledica hemikalija korišćenih u intervenciji preminula je 71-ogodišnja Verica Đelić, ranjeno je 10 nenaoružanih civila od kojih jedan kritično, s leđa iz automatske puške. Na meti pucnjave našla se i tromesečna beba koja je čudom ostala nepovređena - rekao je u obraćanju.

Selaković objašnjava da je incident napravljen kako bi vlast u Prištini popravila svoj izborni rezultat, imajući u vidu da lažna država uskoro ide na izbore.

Ministar je podsetio i na incidente koje je ROSU izazvala na Brnjaku i Jarinju. On je podsetio da se radilo o prekomernoj upotrebi sile od strane "policije" lažne države.

- Cilj napada je bio da isprovocira Srbe i Beograd da na neki način brzopleto reaguju - rekao je Selaković i objasnio da Priština pokušava da obriše 10 godina dijaloga i da pokušava da izbriše dijalog kao način rešavanja problema.

- Postoji samo jedna strana koja izaziva incidente, a to su privremene vlasti u Prištini - rekao je Selaković i pozvao na odlučnu reakciju međunarodne zajednice.

Objasnio je i da se ne radi o incidentima, već o kampanji zastrašivanja srpskog naroda u južnoj srpskoj pokrajini.

Napadi na Srbe na KiM

Najupečatljiviji primer položaja Srba na Kosovu i Metohiji jeste slučaj raseljenog lica Dragice Gašić, naveo je Selaković, koja se početkom juna ponovo uselila u svoj stan u opštini Đakovica. U tom gradu, koji lokalni Albanci sa ponosom zovu mestom zabranjenim za Srbe, se po povratku najpre suočila sa fizičkim i verbalnim nasrtajima sugrađana albanske nacionalnosti.

Najupečatljiviji primer položaja Srba na Kosovu i Metohiji jeste slučaj raseljenog lica Dragice Gašić, naveo je Nikola Selaković-Printscreen/Kosovo online

Umesto zaštite, ta teško bolesna žena je potom postala žrtva i institucionalnog progona, koji su nad njom pokrenuli organi lokalne samouprave i policije. Pošto se u ovom slučaju radi o osobi koja je prvi i jedini srpski povratnik u Đakovici nakon više od dvadeset godina, za očekivati je bilo da će u tom trenutku u zaštitu njenih prava stati barem organizacije civilnog društva.

- Međutim, postupcima usmerenim na progon gospođe Gašić ubrzo potom su se priključile i NVO iz Đakovice, među kojima i one koje od međunarodnih donatora dobijaju sredstva za projekte povezane sa jačanjem demokratije i vladavine prava. Moram da pomenem i najnoviji napad na kuću jedine preostale Srpkinje u centru Peći, profesorke u penziji Rumene Ljubić, kojoj su 13. oktobra, dva puta u samo 24 sata, kamenovani prozori - dodao je Selaković.

"SVE MORA IĆI KROZ DIJALOG"

On je podsetio je na upad ROSU na Jarinje i Brnjak. On je podsetio i novo raspoređivanje ROSU na severu KiM i rekao da je tokom dana ta akcija izazvala još sukoba.

- Bilo je čak i rana koje su mogle biti fatalne - rekao je Tanin i objasnio da su civili objasnili da je suzavac dolazio do njihovih kuća.

On je rekao da je protiv jednostranih akcija i dodao da sve mora ići kroz dijalog.

- Poslednje akcije su samo produbile nepoverenje među srpskom populacijom na severu - rekao je on.

#Nikola Selaković