AKTUELNO

Medijska mreža Antidot objavila je danas istraživanje čija je tema, kako navode, "finansijska devastacija" DS, pozivajući se na originalni Izveštaj Radne grupe DS iz novembra prošle godine o preispitivanju načina trošenja sredstava te stranke.

Prema Antidotu, glavnu krivicu za finansijsku dubiozu DS snose Dragan Đilas i Bojan Pajtić, koji su "krizu stranke koristili za lieno bogaaenje", te uz pomoć Aleksandra Šapića i Dušana Elezovića tu partiju "gurnuli u dužničko ropstvo prema Draganu Djilasu, kao svom najvećem poveriocu".

Antidot navodi da je Radna grupa stranke, u poverljivom izveštaju, procenila da je ukupan odliv sredstava sa računa demokrata, "do koga je došlo usled štetnih odluka bivših partijskih čelnika Dragana Đilasa i Bojana Pajića, dostigao iznos od 134 miliona dinara, odnosno više od miliona evra".

Prenose da je, prema nalazima internih revizora, u poslu sa otkupom potraživanja Razvojne banke Vojvodine prema DS, Đilas zaradio više od 200.000 evra, "od čega polovinu tog iznosa od kamate koju, putem prinudne naplate, već godinama skida sa računa svoje bivše stranke".

Tvrde i da je Šapić zaradio 75.000 evra "zahvaljujući privilegovanom ugovoru o obezbeđenju založenog lokala u poslovima sa garancijama stranačkog kredita".

Kao glavni uzroci koji su doveli do višegodišnje blokade stranačkih računa, u izveštaju se navodi "enormno i nekontrolisano trošenje sredstava tokom kampanje 2012. godine", stoji u dosijeu Antidota.

Kako piše Antidot u svom izveštaju, koji se poziva na podatke iz partijske finansijske službe, tokom i neposredno nakon izborne kampanje 2012. godine, DS je potpisala dva ugovora sa firmom "Communis", na osnovu kojih su prema toj firmi nastale obaveze u iznosu od 7,9 miliona evra.

Kako bi taj iznos bio isplaćen, rukovodstvo stranke potpisalo je ugovor o kratkoročnoj pozajmici sa Razvojnom bankom Vojvodine (RVB) od koje je uzet šestomesečni kredit od 360 miliona dinara sa kamatom od 1,4 odsto mesečno.

Pošto DS nije imala sredstva da vrati kredit, pojedini funkcioneri su založili nekretnine kao garanciju da će kredit RVB biti vraćen, dok je deo bio obezbeđen deviznim depozitima porodice Milešević iz Kikinde, "čiji je glavni predstavnik, lokalni tajkun Zoran Milešević poznat po bliskim odnosima sa Bojanom Pajtićem" navodi Antidot.

- Među njima svoje hipoteke i položene depozite posebnim ugovorima sa strankom osiguravaju jedino Đilas, Šapić i Milešević koji na taj način iz ovog posla stiču novčanu dobit na račun stranke - stoji u dosijeu te medijske mreže.

- Nakon toga, nizom špekulativnih operacija, u kojima su učestvovali Dragan Đilas, Bojan Pajtić, Dušan Elezović, Aleksandar Šapić i Zoran Milešević, DS je zbog servisiranja postojećeg duga prema RVB od 49 miliona dinara, oštećena za dodatnih 80 miliona dinara, koji su isplaćeni Djilasu, Šapiću i Mileševiću, a sve to su svojim potpisima odobrili Pajtia i Elezovia. Sagledavajući ukupne troškove koji su nastali potpisivanjem niza štetnih ugovora, komisija je taj iznos procenila na više od 134 miliona dinara, odnosno više od million evra, što je i konstatovano u izveštaju - navodi Antidot.

Prema njihovim navodima, 27. januara 2014. godine Dušan Elezović je uputio pismo povereniku RVB u stečaju Radovanu Ivetiću, u kojem je "zahtevao da se, radi navodnog smanjenja duga stranke prema banci, izvrši naplata dugovanja iz deviznih depozita porodice Milešević".

- Samo dan kasnije i Dragan Djilas svoj prvobitno založeni stan zamenjuje novčanim depozitom od 200.000 evra. Ta operacija je učinjena kako bi Milešević i Đilas od stranke dobili nadoknadu štete u vidu kamate od pet odsto na položene depozite - stoji u dosijeu.

- Nakon što je, na Elezovićev zahtev, RVB deo duga naplatila iz položenih depozita, automatski su aktivirane odredbe Aneksa I ugovora o obezbeđenju tuđeg duga koje su dovele do toga da su obaveze koje je DS imala prema banci sada dodatno uvećane prema garantima (Djilasu i Mileševiću). Za položene depozite u iznosu od 93,6 miliona dinara, Djilas i Milešević su od DS naplatili 140 miliona dinara, odnosno oko 50 odsto više od sume koju su kao depozit položili - navodi Antidot.

Navodi se da je Aleksandar Šapić, kao garant za dug stranke, u aprilu 2013. godine stavio zalog na svoj lokal u ulici Jurija Gagarina 151g, a u januaru 2014. godine, sa strankom potpisao novi Ugovor o obezbeđenju tuđeg duga, kojim je predviđeno da mu se nadoknadi "šteta" od 77.500 evra, što je iznos koji je predstavljao procenjenu tržišnu vrednost lokala.

Kako piše Antidot, takav ugovor je bio potpisan jedino sa njim, u vreme kada je Dragan Đilas bio predsednik stranke.

- Međutim, iz ugovora i prateće dokumentacije nije jasno ko je procenio da baš taj iznos predstavlja vrednost 'nastale štete' pogotovo u svetlu činjenice da RVB nikada nije aktivirala hipoteku koja je stavljena na Šapićev lokal. Po osnovu pomenutog ugovora Šapić je do sada od DS naplatio 3,97 miliona dinara, dok se ostatak duga nalazi u postupku prinudne naplate - navodi se u dosijeu.

#Antidot

#Bojan Pajtić

#Dragan Đilas

'