AKTUELNO

Izmenama i dopunama zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu predviđeno je da jednokratna ambalaža za vraćanje bude obeležena nacionalnim bar kodom, kaže pomoćnik ministra zaštite životne sredine Filip Abramović i dodaje da će građani novac od depozita moći da podignu na bilo kom prodajnom mestu.

To u praksi znači da će potrošači plaćati kauciju na posebno označene proizvode, a da će prilikom vraćanja ambalaže u prodavnicu dobiti iznos kaucije nazad. Javna rasprava traje do 12. marta.

- Cilj Ministarstva za zaštitu životne sredine za uvođenje depozitnog sistema jeste da se poveća stepen sakupljanja ambalaže, i plastične i staklene i metalne, tu najviše pričamo o aluminijumu i limenkama. Da se ovaj vid ambalaže ne pretvara više u otpad, ne završava u našim rekama, zagađuje zemljište, hranu i životnu sredinu, već da motivišemo građane da vrate, da se sakupi u najvećoj mogućoj meri i posle iskoristi i reciklira – rekao je Abramović za Pink.

Kako je objasnio, na svakoj ambalaži koja podleže depozitu biće tačno prikazano koji je iznot depozita koji se vraća građaninu nakon povraćaja ambalaže.

Foto: TV Pink Printscreen

- Cenu ne određuje ministarstvo, već sami proizvođači. Mi ćemo uraditi ono što je do nas, pa kada budemo dizajnirali sistem gledaćemo da bude tako postavljen da bude što manje opravdanja da se uopšte priča o povećanju cena – kazao je Abramović.

On je rekao da je cilj da se svima omogući što lakši povraćaj ambalaže i da građani mogu da vrate ambalažu gde god da su kupili.

- Uradiće se kompletan plan mreže postavljanja, gde može, postojaće i neka vrsta depozitnih ostrva – naveo je Abramović i dodao da je cilj da se skupi što više ambalaže.

#Filip Abramović

#Ministarstvo za zaštitu životne sredine

#ambalaža

#plastika

'