AKTUELNO

Iako je rešavanje kosovskog problema pitanje oko kojeg bi svi politički akteri trebalo da budu ujedinjeni kao nikada ranije, ovonedeljno skupštinsko zasedanje pokazalo je da to nije moguće, jer deo opozicije ne pokazuje ni najmanju konstruktivnost i spremnost na dijalog, jedino što ih zanima je dolazak na vlast.

Bez koncepta

Kako kažu, uprkos naporima predsednika Srbije Aleksandra Vučića da poslanicima detaljno obrazloži situaciju u kojoj se država nalazi kada je reč o Kosovu, posebno nakon razgovora s takozvanom velikom petorkom, iz redova opozicionih poslanika mogle su se čuti sve vrste optužbi i napada, pa čak i pokušaji fizičkog obračuna, ali ne i bilo kakav konstruktivan predlog.

Politički filozof Dragoljub Kojčić kaže da u demokratskom političkom sistemu opozicija treba da bude konstruktivan faktor, da prepoznaje šta su opšti i nacionalni interesi i da daje svoje predloge kako unaprediti društvo.

- No, naša opozicija već 10 godina ne daje ni jedan jedini predlog i nema nikakav politički koncept, nego isključivo želi da dođe na vlast. I ovom prilikom, kada je sazvana sednica Skupštine kako bismo svi zajedno definisali šta je naš nacionalni i državni interes, od opozicije nismo čuli ni jedan jedini konstruktivan predlog. Umesto toga, imali smo fizičke nasrtaje, deo opozicije je iskazivao samo svoje želje, a od racionalne diskusije iz redova opozicije nismo čuli ništa - kaže Kojčić.

Ukazuje da je ova sednica - bez obzira na nekompetentnost opozicije i njenu nezainteresovanost za temu zbog koje je i sazvano skupštinsko zasedanje - ipak uspela zato što je sam predsednik Vučić sve vreme bio posvećen suštinskom rešavanju kosovskog čvora.

- U svojih 10 tačaka on je zapravo izneo novi nacionalni program. Tako i međunarodni pregovarači u tih 10 tačaka mogu da prepoznaju šta Srbija hoće i šta smatra da je realno izvodljivo rešenje za KiM - dodaje Kojčić.

Loša slika otišla u svet

I Aleksandar Gajović, novinar i nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja, ocenjuje da predsedniku Vučiću nije bilo dozvoljeno, zbog agresije koju je doživeo, da kaže sve što je hteo.

- Vučiću je bilo onemogućeno da sve iznese i sednica je krenula u potpuno drugom smeru, koji niko od nas normalnih ne želi. Predsednik je dao svojih 10 stavova po pitanju KiM, koji su kao izveštaj srećom i usvojeni drugog dana sednice, ali nedopustivo je šta je sve bilo potrebno da se prođe da bi se došlo do tog završnog čina - i agresija, i nepoštovanje, i besmislene upadice, kao i svakojaki bezobrazluci koje apsolutno parlament ne zaslužuje. Već sam nakon prvog dana rekao da je ovo možda kraj parlamentarizma, ni posle drugog dana sednice ne mislim drugačije, jer je izostala kultura obraćanja, kultura diskusije, kultura polemike, sve što je svojstveno državama koje gaje demokratiju i poštuju tuđe mišljenje. Mislim da je to definitivno potpuno neprihvatljivo i opozicioni deo parlamenta neka se ne čudi kada na izborima prođe tako kako prolazi poslednjih desetak godina - smatra Gajović, dodajući da je poslata veoma ružna i loša vest u svet.