AKTUELNO

Ukrajinci petostruko povećali cenu tranzita ruskog gasa.

Ukrajinci su spremili Rusiji (ne) očekivano novogodišnje iznenađenje — odlučili su da petostruko povećaju cenu tranzita ruskog gasa kroz teritoriju Ukrajine.

Prema aktuelnom ugovoru Moskve i Kijeva tarifa transporta gasa je „plivajuća“ i formira se u zavisnosti od cene gasa. Trenutno je to 2,73 dolara za hiljadu kubika na sto kilometara.

Sada u Kijevu, međutim, traže drastično poskupljenje tranzita, pa bi od 1. januara trebalo da bude čak 12,47 dolara za hiljadu kubika, piše Sputnjik.

Kijev i Moskva se već sude o tom pitanju na Stokholmskom sudu, i formalno ukrajinski „Naftogas“ ne može jednostrano da podiže cenu.

Ukrajina je prestala da uzima ruski gas 25. novembra. Premijer Arsenij Jacenjuk u poslednje vreme gromoglasno izjavljuje da Ukrajina može da prezimi zimu bez kupovine ruskog gasa jer u skladištima ima dovoljne količine za celu zimu i zahvaljujući kupovini plavog goriva u zemljama Evrope.

Rusija je ponudila Ukrajini popust na gas za prvi kvartal 2016. godine, pa bi hiljadu kubika plavog goriva koštalo 212,23 umesto 230 dolara, što su u Kijevu odbili, navodeći da su spremni da u tom periodu kupuju gas od Rusije samo ukoliko cena bude „konkurentna evropskim“ i niža od 200 dolara.

Međutim, kao odgovor na ruski popust Ukrajina je povisila tarifu na tranzit ruskog gasa. To zvanično nije potvrđeno, ali je direktor za poslovni razvoj „Naftagaza“ Jurij Vitrenko o namerama Ukrajine javnost izvestio preko Fejsbuka.

Nova tarifa, prema rečima Vitrenka, odnosi se na sve usluge transporta gasa magistralnim gasovodima, bez obzira na to da li je reč o tranzitu, ili domaćim isporukama.

Rukovodilac moskovskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti Konstantin Simonov smatra da Ukrajina samostalno ne može da donese odluku o poskupljenju, tim pre što je ugovorom definisano da cena tranzita zavisi od cene gasa na tržištu. Ukrajinski ekspert za energetiku Valentin Zemljanski takođe ukazuje na primat međunarodnih ugovora nad nacionalnim zakonodavstvom.

-Dok je na snazi ugovor, Kijev može da izjavljuje šta mu je volja o pitanju tranzita, ali odredbe zaključenog ugovora imaju jaču snagu od odluka lokalnih organa vlasti- istakao je Zemljanski.

Simonov ne isključuje mogućnost da izjave o izmenama tarife mogu biti pokušaj Kijeva da izvrši pritisak na Evropu, koja je direktno zainteresovana za nesmetan tranzit ruskog gasa kroz teritoriju Ukrajine. On je upozorio da bi moglo da dođe do zavrtanja ventila za gas, ukoliko Kijev bude uporan sa svojim zahtevima, kao što je to bilo u zimu 2008/2009.godine, kada je ruski „Gasprom“ zaustavio tranzit. -Na to Ukrajina i računa- dodao je on.

Ruski gigant „Gasprom“ i Evropska unija još se zvanično nisu oglasili o ovom pitanju, a kakva će biti reakcija Evrope tek će se videti.

'