AKTUELNO

Kada se govori o bojama, obično se u prvi plan stavlja njihov estetski doživljaj. One, međutim, mogu da posluže i kao sredstvo za lečenje.

To posebno ističu zagovornici alternativne medicine pozivajući se na drevne civilizacije koje su obilato koristile njihove prednosti. Hromoterapija, kolorologija ili svetlosna terapija, kako se ovaj vid lečenja naziva, sve više je predmet ozbiljnih naučnih istraživanja i zapadne medicine.

Svaka boja ima određenu talasnu dužinu i zrači posebnu energiju. Još je Ajnštajn otkrio da se materija u svim svojim oblicima sastoji od energetskih svetlosnih talasa u vidu duginih boja, a svaka čestica materije reaguje na svetlost i određenu boju.

Utvrđeno je višestruko pozitivno delovanje boja na zdravlje ljudskog organizma. Pojedine povećavaju hormonalno lučenje, podstiču apetit, pomažu varenje, ubrzavaju srčani ritam, smiruju reumatske bolove, uspostavljaju dobar san, deluju kao afrodizijak.

Hromoterapija koristi sedam boja svetla.

Bez obzira na izuzetno bogat spektar, hromoterapija u lečenju koristi sedam boja svetla, koje su malo drugačije poređane u odnosu na tople boje - crvenu, narandžastu i žutu. Tih sedam boja sadrže i sunčevi zraci, zbog čega sunčeva svetlost igra važnu ulogu u oporavku od hroničnih bolesti ako se sunce koristi u razumnoj meri. Te boje su ljubičasta, indigo, plava, zelena, žuta, narandžasta i crvena, a odgovaraju čakrama našeg tela.

Boje šalju sadržaj do mozga umiruju ili razdražuju

Kada gledamo neku boju, ona prenosi određeni sadržaj do našeg mozga, odnosno hipotalamusa. Tu se nalaze komandni centri osnovnih funkcija organizma, kao što su krvni pritisak, disanje, razmena materija, rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem...

Boje razdražuju ili umiruju ili...

Međutim, iste boje kod različitih osoba deluju drugačije. U zavisnosti od psihičkog stanja mogu da budu umirujuće, razdražujuće ili da izazivaju ravnodušnost.

#Albert Ajnštajn

#Zdravlje