AKTUELNO

Govoreći o "Oluji" koja je započela 4. avgusta 1995. godine u 5 sati ujutru i trajala 84 sata, odnosno do 7. avgusta u 18 sati, Mile Bosnić, predsednik Udruženja Krajišnika, kaže da je to zapravo bila samo završnica onoga što Hrvati nisu stigli od 1941. do 1945. godine.

Bosnić dodaje i kako je Hrvatima pomogla u oba slučaja ista ekipa, odnosno Nemačka koja je bila, kako je dodao, spremna da rasturi Evropsku zajednicu ukoliko ne prizna Hrvatsku.

Foto: TV Pink Printscreen

Oluja je završni čin toga što nije završeno od 1941. do 1945. godine. Ista ekipa je pomogla Hrvatskoj da to završi, a to je Nemačka. Nemačka je bila spremna da rasturi Evropsku zajednicu ukoliko ne priznaju Hrvatsku. Vrlo je jasno da je to nastavak - rekao je Bosnić.

Foto: TV Pink Printscreen

Savo Štrbac, direktor Dokumentacionog centra Veritas, je opisao šta se dešavalo uoči Oluje, a zatim je istakao i da ga je sutradan probudio udar topa, nakon čega je skočio iz kreveta. Kaže i kako se u Kninu tada nije znalo gde će pasti granata.

Foto: TV Pink Printscreen

Oni su imali 1994. godine svoje akcije i posle toga su mogli da probijaju puteve. Kažu da je Knin pao naopačke, sa leđa, jer niko nije očekivao to. Ja sam tada bio u Kninu. Uoči same Oluje, ja sam uveće na granici vodio humanitarnu komisiju. Ja sam tu piskarao neki izveštaj i dolazi Kosta Novaković, koji je bio tada pukovnik, i razgovaramo: "Šta će biti sutra?", mi smo svi znali da će nešto sutra da se desi. Hrvati su slali signale preko svojih televizija i znali smo da će nešto da se desi. I Kosta kaže: "Sutra, procenili smo, da će se napasti Republika Srpska Krajina. U najgorem slučaju zauzeće jedan prostor, ali možete da spavate, bez brige". Sutradan me je probudio udar topa, ja sam skočio iz kreveta. Ja sam se jedva probio do zgrade Vlade. Ljudi nisu mogli da pređu tad dva kilometra, jer je stalno tučen Knin, ti nikad nisi znao gde će pasti granata - rekao je Štrbac.