AKTUELNO

Nije bilo porođaja trudnica pozitivnih na kovid.

Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije ne radi sa trudnicama pozitivnim na kovid 19, ali je i za to spremna. Na prijemnom odeljenju, po uzimanju podataka i popunjavanju upitnika, pacijentkinje sumnjive na infekciju novim virusom korona sprovode se na posebno mesto. Od početka epidemije testirano je 25 žena i svi nalazi su, na sreću, bili negativni.

U kliniku u Višegradskoj u ponedeljak su, uglavnom, ulazile trudnice, dok je ispred ostajao veliki broj očeva sa nosiljkama u rukama, koji su čekali da svoje bebe odnesu kući. Svi strpljivi, sa maskama na licu. U kliniku su ulazili jedan po jedan.

Porodilišta u KBC "Zvezdara" i KBC "Zemun" su zatvorena, pa je priliv pacijentkinja u porodilište u Višegradskoj povećan.

- Primamo dva puta više trudnica nego u regularnim danima - otkriva profesor dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike.

- Mnogo pacijentkinja došlo je iz "Narodnog fronta". Tamo je bilo zaraženih, uplašile su se, što je normalno.

Foto: Pixabay.com

I pored svih mera predostrožnosti i otežanih uslova rada ova ustanova je pre desetak dana zabeležila rekord: za 24 sata rodilo se 38 beba i sve su bile negativne na virus korona!

- To je rekord ne samo za Beograd i Srbiju, već za čitav region. Dnevno imamo oko 30 porođaja - govori profesor Stefanović.

- Zbog toga smo, pored tri postojeća, oformili i dodatno odeljenje za porodilje. Razmišljamo i o otvaranju još jednog za trudnice - kaže on.

U Klinici u Višegradskoj pored zakazanih pregleda, ultrazvuka, dabl testova, genetskog savetovališta, primaju i sve hitne slučajeve.

- Ne odlažemo preglede pacijentkinja koje imaju dijagnostikovane maligne bolesti ili sumnju na maligne bolesti. Ne odlažemo ni operacije - kaže profesor Stefanović.

- Takođe, rešavamo i sva urgentna stanja.

Ako se posumnja da pacijentkinja ima kovid 19, sa pratnjom ili bez nje upućuje se na poseban ulaz klinike, predviđen samo za "sumnjive slučajeve", do izolacione ambulante.

Foto: Google Maps

- Imamo posebne izolacione ambulante za trudnice i za ginekološke pacijentkinje - objašnjava Stefanović.

- Odmah im uzimamo bris. Ukoliko je pacijentkinja za hospitalizaciju, smeštamo je na posebno kovid-odeljenje. Ako postoji potreba za hitnom operacijom ili za carskim rezom, to radimo u fizički potpuno odvojenoj sali, koja je van operacionog bloka i predviđena je samo za ovu svrhu. Takođe, imamo i izolacioni deo porodilišta, a beba se odmah po porođaju izoluje u posebni deo intenzivne nege, kako je ne bismo izložili mogućnosti zaraze od majke i da ne bi eventualno zarazila drugu decu - kaže on.

Do danas u Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS nije bilo porođaja trudnica pozitivnih na koronu, kao ni intervencija kod zaraženih pacijentkinja.

- Nije dokazano da infekcija kovidom 19 može da se prenese sa majke na plod tokom trudnoće. Ipak, neophodno je da se vodi računa o tome na porođaju i neposredno posle njega - kaže profesor Stefanović i dodaje:

- Poručujem trudnicama da se ne plaše, jer nisu posebno osetljiva kategorija. Savetujem im da ostanu kod kuće, poštuju mere države, kao i da dolaze na zakazane preglede.

#Beograd

#bejbi bum

<
'