Večeras će nebo iznad nas biti obasjano retkom i fascinantnom pojavom - plavim mesecom.
Ova retka astronomska pojava je nešto što privlači pažnju ljubitelja noćnog neba i amatera astronomije širom sveta. Iako se naziva "plavim", plavi mesec zapravo retko poprima plavu nijansu. Naziv potiče iz popularne upotrebe izraza "once in a blue moon", što sugeriše na nešto izuzetno retko, a upravo je takva i pojava plavog meseca.
Šta je zapravo plavi mesec? Da bismo to razjasnili, treba da se podsetimo osnovnih karakteristika lunarnog ciklusa. Mesec prolazi kroz različite faze, od mladog meseca do punog meseca, i nazad. Lunarni ciklus traje oko 29 dana. Međutim, kalendarski meseci su obično duži od ovog perioda. Zbog tog nesklada, ponekad se dešava da se dva puna meseca dese u istom kalendarskom mesecu.
Plavi mesec se događa kada se drugi puni mesec u istom kalendarskom mesecu naziva plavim mesecom. Ova situacija je izuzetno retka i dešava se otprilike svakih 2,5 do 3 godine. Plavi mesec je rezultat sinhronizacije lunarnog ciklusa sa našim kalendarskim mesečevim mesecom.
Foto: Univerzum HD Media/N.M.
Iako se naziv "plavi mesec" ne odnosi na stvarnu boju meseca, postoji nekoliko slučajeva u prošlosti kada je mesec stvarno poprimio plavu nijansu. To se obično dešava kada u atmosferi postoje čestice određene veličine koje raspršuju svetlost na način koji favorizuje plavu boju. Na primer, velike požare ili vulkanske erupcije mogu izbaciti čestice u atmosferu i stvoriti efekat "plavog" meseca.
Da bismo uživali u ovoj retkoj pojavi, nije potrebno posebno opremu - dovoljno je da se izdvoji vreme i da se okrenemo prema noćnom nebu. Plavi mesec će biti vidljiv tokom cele noći i predstavlja priliku da se divimo lepoti kosmičkih pojava koje nas okružuju.
Dakle, večeras se pripremite da bacite pogled ka nebu i uživate u retkom spektaklu plavog meseca. Ovo je prilika da se povežemo sa astronomijom i dubljim ritmovima univerzuma, podsećajući nas koliko je priroda puna čuda koja nas nikada ne prestaju oduševljavati.